This posting is here to collect cyber security news in March 2026.
I post links to security vulnerability news to comments of this article.
You are also free to post related links to comments.
This posting is here to collect cyber security news in March 2026.
I post links to security vulnerability news to comments of this article.
You are also free to post related links to comments.
1 Comment
Tomi Engdahl says:
Venäläisryhmä väittää salakuvaavansa suomalaiskoteja
Kansalaisten kannattaa olla erityisen varuillaan etenkin kiinalaisten halpakameroiden kanssa, suomalaisasiantuntija toteaa.
Venäläisryhmä väittää salakuvaavansa suomalaiskoteja
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011851981.html
Venäläinen hakkeriryhmä Morningstar väittää päässeensä käsiksi valvontakameroihin ympäri Eurooppaa, mukaan lukien Suomessa.
Tampereen yliopiston tutkijatohtori Pekka Kallioniemi pitää tapausta pelottelukampanjana. Osa kuvista on peräisin julkisista web-kameroista.
Jyväskylän yliopiston lehtori Panu Moilanen muistuttaa, että erityisesti halvat kamerat ovat tietoturvariski. Kansalaisten kannattaa vaihtaa laitteiden oletussalasanat ja tehdä päivityksiä.
Venäläinen hakkeriryhmä väittää päässeensä käsiksi siviilien valvontakameroihin ympäri Eurooppaa, mukaan lukien Suomessa.
Asiasta uutisoi ruotsalainen Aftonbladet.
Kyseessä vaikuttaa olevan pitkälti venäläinen propaganda.
Venäläisryhmä kutsuu operaatiotaan nimellä Morningstar. Ryhmä julkaisee Telegram-kanavallaan kuvia, joita se väittää kansalaisten turvakameroilla otetuiksi. Samalla ryhmä uhkailee ja irvailee alatyylisesti maille, jotka tukevat Ukrainaa Venäjän hyökkäyssodassa.
Yksi ryhmän julkaisemista ”valvontakamerakuvista” on näkymä Helsingin ydinkeskustasta. Kuva on peräisin julkisesta web-kamerasyötteestä, eikä sen saamiseen tarvita hakkerointia.
– Kuulostaa pelottelukampanjalta. Venäjän tiedustelupalvelut todella harvoin toimisivat julkaisemalla kuvia julkisesti Telegramissa, Tampereen yliopiston tutkijatohtori, muun muassa informaatiovaikuttamista tutkiva Pekka Kallioniemi sanoo.
Kallioniemen mukaan kuvien julkaisulla voidaan pyrkiä antamaan huono kuva suomalaisesta tietoturvasta.
– Jos osa kuvista on julkisista kameroista, se viittaa siihen, että suurella todennäköisyydellä hakkerointia ei edes ole taustalla. Enemmänkin kyseessä on propaganda- ja disinformaatiokampanja, jonka tarkoituksena on lietsoa pelkoa, Kallioniemi sanoo.