Strong GPS interference and attack drones hit Finland today. Two drones crash in southeastern Finland in ‘suspected territorial violation’. Ukrainian drone crashes in southeastern Finland near Kouvola, air force confirms. The origin of other drone is not yet revealed. Fighter jets patrol southeastern Finland, as Ukraine drone strike hits Russian oil port near Finland.
The found Ukranian drone is type Antonov An-196 Liutyi.

Here is current GPS interference map from https://gpsjam.org/ with city of Kouvola added to it:

Sources:
https://www.euronews.com/2026/03/29/two-unidentified-drones-crash-in-southeastern-finland-in-suspected-territorial-violation
https://yle.fi/a/74-20217941
https://yle.fi/a/74-20217933
https://gpsjam.org/
https://yle.fi/a/74-20217966
60 Comments
Tomi Engdahl says:
Sota läikkyi Suomen rajan yli – Tätä seikkaa asiantuntija ihmettelee: ”En ihan ymmärrä”
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/c8423e32-b9d1-462d-807a-5dbe2eaf5637
Ukraina jatkaa sodan suurinta droonikampanjaansa Venäjän öljysatamiin Suomenlahdella. Samalla sota on läikkynyt ensimmäistä kertaa Suomen rajan yli.
Sunnuntaina kaksi droonia harhautui Kouvolaan ja Luumäelle. Keskiviikkona viranomaiset kertoivat tuhonneensa yhden droonin Pyhäjärven jäällä Parikkalassa.
Viranomaiset selvittivät havaintoa toisestakin droonista, mutta sanoivat myöhemmin, että kyse oli roskien poltosta.
Iltalehden Tilannestudion sota-asiantuntija Emil Kastehelmi kritisoi viranomaisten viestintää epäselväksi ja hitaaksi. Droonien epäillään olevan ukrainalaisia, mutta vain Kouvolan drooni on ilmavoimien mukaan todistettu ukrainalaiseksi AN-196-drooniksi.
– En ihan ymmärrä näissä droonitapauksissa tätä viranomaisten korviahuumaavaa hiljaisuutta siitä, mistä ne droonit ovat nyt peräisin, Kastehelmi sanoo.
– Ennen räjäyttämistä sieltä pitäisi saada sen verran kuvamateriaalia, josta pystyttäisiin tekemään tyyppitunnistus eli kertoa, minkä tyyppinen se drooni on ja sen perusteella viestiä viranomaisten puolelta mahdollisimman selkeästi, että tässä on tämä ukrainalainen drooni, nämä ovat todisteet.
Droonit havaittiin vasta Suomen rajojen sisäpuolella. Rajavartiolaitoksen mukaan ukrainalaiseksi arvioitu drooni pääsi Pyhäjärvelle asti ennen havaitsemista.
Miten näitä drooneja ei havaittu aiemmin? Kastehelmen mukaan on teoriassa mahdollista, että droonit ovat tulleet mereltä.
– Pitäisin ehkä kuitenkin todennäköisempänä, että ne ovat tulleet Venäjän maarajan kautta ja sitten nopeasti tössähtäneet Suomen puolelle, minkä takia niitä ei välttämättä kerta kaikkiaan ehditty havaitsemaan.
– Tämä alue, mihin ne putosivat, on ensinnäkin verrattain harvaan asuttua aluetta ja ihan rajan likellä. Jos Venäjältä tulee ihan vain muutamaksi kilometriksi Suomen puolelle, niin eihän siinä ehdi välttämättä hirveästi mitään tekemään.
Emil Kastehelmen mukaan Ukraina on onnistunut tekemään kohteissa merkittävää tuhoa. Tämä näyttää uutistoimisto Reutersin mukaan huolestuttaneen myös Ukrainan liittolaisia.
– Taustalla on se, että Venäjän öljyinfra kärsii muuallakin kuin Suomenlahdella, Kastehelmi sanoo.
Tomi Engdahl says:
Matti Vanhanen esittää kolme keskeistä toimenpidettä, jotka tulisi toteuttaa droonien pudottua Suomen alueelle.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5afda7a8-6fc6-41ce-b81e-87b35c3c51cf
Tomi Engdahl says:
Droonien torjuntaan erikoistunut yritys ostaa Suomen ainoan lentokonetehtaan – Johtaja Hyppönen: laitteet taivaalle
Tehdas toimii Jämsässä Suomen ilmavoimien entisessä tukikohdassa. Tutkimusjohtaja Mikko Hyppönen toivoo yrityksen työllistävän paikallisia osaajia.
https://www.aamulehti.fi/kotimaa/art-2000011915003.html
Tomi Engdahl says:
Poliisi: Miehittämätön ilma-alus pudonnut Suomeen
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/2fb44a23-ddce-45c8-bcfc-f30e28a9bcec
Iitin metsään on pudonnut drooni, Helsingin poliisilaitoksen johtokeskuksesta vahvistetaan Iltalehdelle.
Poliisi kertoo, että drooni on tämänhetkisten tietojen mukaan samankaltainen kuin aiemmin Kaakkois-Suomesta löydetyt alukset.
Iitissä, poliisin eristämän alueen lähellä asusteleva Jari kertoo Iltalehdelle, että paikalla on poliisiautoja sekä Puolustusvoimien auto.
Hän väittää kuulleensa jo keskiviikon ja torstain välisenä yönä kovia ääniä. Jari kuvailee niitä ”hävittäjän ääniksi”.
Tomi Engdahl says:
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/396e9ec9-f3ae-4eae-b47b-1b7fd5e911b0
Tomi Engdahl says:
Asiantuntija varoittaa: Suomi on pulassa – Droonitorjunta on rakennettu väärin
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/5154b8b2-a9f7-4437-bbce-af6176d0ff3c
Tomi Engdahl says:
– Ihmettelen, jos vain kolme droonia on harhautunut Suomeen 3 000 laukaistusta droonista, sanoo tekniikkaan erikoistunut insinöörieversti evp Jyri Kosola.
Tomi Engdahl says:
Kosolan mielestä isompi pohdinnan paikka on siinä vaiheessa, jos drooni osuu Suomessa asutukseen. Sen todennäköisyys ei ole nolla.
Kouvolassa drooni putosi alle sadan metrin päähän asuinrakennuksesta. Droonin vaarallinen säde on noin 300 metriä tai jopa enemmän.
Droonitorjunnassa pitää ottaa huomioon myös torjuntatoimien mahdolliset vahingot. Niistä voi aiheutua isommat vahingot kuin droonin räjähtämisestä, mutta sitä ei voi koskaan tietää etukäteen.
– Sanoisin, että droonia ei voi olla ampumatta alas, jos se suuntaa asutuskeskuksen päälle, Kosola arvioi.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/5154b8b2-a9f7-4437-bbce-af6176d0ff3c
Tomi Engdahl says:
Kosola on sitä mieltä, että droonitorjunnan on perustuttava muuhun kuin hävittäjiin, vaikka Suomi on parhaillaan uusimassa hävittäjäkalustoa Horneteista F-35-koneisiin.
Ne ovat yksinkertaisesti liian kalliita ampumaan alas drooneja, jotka maksavat 2,5 kertaa vähemmän kuin yksittäinen hävittäjän ampuma ohjus.
Tomi Engdahl says:
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/3d7d02a8-7050-431e-8a0b-247c68fef139